INTELIGENTNÍ ELEKTROINSTALACE

Alarm

AlarmAlarm, zabezpečovací zařízení nebo elektronická zabezpečovací signalizace – pod tímto názvem se skrývá zařízení, které nás má chránit. Základní funkcí alarmu je signalizovat, že se děje něco nežádoucího. Pohyb osoby v domě v době, kdy by tam být nikdo neměl, nám řekne, že máme v domě patrně zloděje. Kouř či vysoká teplota zase inidkuje požár. Voda na podlaze v technické místnosti nebo kuchyni může znamenat problém s rozvody vody nebo s některým ze spotřebičů (pračka, myčka).

Alarm v podání inteligentní elektroinstalace však dokáže mnohem víc. Kromě toho, že umí na nebezpečné situace upozornit (ať už aktivací sirény, nebo zasláním emailu, sms či push-notifikace), dokáže na nebezpečné situace i sám reagovat. Pokud detekuje zaplavení, může sám uzavřít hlavní přívod vody. To samé lze realizovat i s plynem, pokud zjistí únik plynu, může uzavřít jeho přívod do domu. V případě, že zjistí nežádoucí pohyb v domě, může kromě spuštění alarmu rozsvítit nebo rozblikat světla a vytáhnout žaluzie.

Největší výhodou alarmu v inteligentní elektroinstalaci je ale jeho provázanost s ostatními systémy v domě. Při aktivaci alarmu lze automaticky provést mnoho úkonů, souvisejících s naším odchodem z domu. Můžeme zhasnout všechna světla, utlumit vytápění, zastínit nebo převést stínící techniku do automaticého režimu, zkontrolovat zavření oken a dveří nebo třeba vypnout cirkulaci teplé vody, abychom jí zbytečně neplýtvali v době, kdy v domě nejseme. Po příchodu naopak můžeme rozsvítit požadované osvětlení (v závislosti na denní době), nastavit topení nebo aktivovat cirkulaci teplé vody.

V neposlední řadě má pak alarm i funkci preventivní. Vhodně umístěná venkovní siréna nebo kamera může případné nezvané návštěvníky odradit už ve fázi, kdy si budou objekt vybírat. Proč by riskovali a komplikovali si svoji „práci“ vloupáním do domu, který je dobře zabezpečen, když mají na výběr spoustu jiných, které nijak zabezpečeny nejsou…

Napište nám


Nevíte si rady? Napište nám a my Vám rádi zdarma poradíme.

×

TOP