INTELIGENTNÍ ELEKTROINSTALACE

Větrání, rekuperace

VentilaceVětrání zajišťuje nutnou výměnu vzduchu v domě. Přestože je velmi důležite, často se na něj zapomíná. Nedostatečné větrání může působit problémy s nadbytečnou vlhkostí, vznikem plísní nebo vysokou koncentrací CO2. Důležité je zejména v nových a nízkoenergetických domech, v pasivních domech je pak přímo nutností.

Nejčastěji se řízené větrání používá v koupelnách, na toaletách, v kuchyních nebo garážích. Tam lze použít jednoduché odvětrání pomocí vhodného ventilátoru, který odsaje znečištěný nebo vlhký vzduch z místnosti ven. Tyto ventilátory je také možné zařadit do systému inteligentní elektroinstalace. Např. v garáži je možné spustit odvětrání po každém zavření garážových vrat, protože zavření garážových vrat nám dává infromaci, že buď přijelo, nebo odjelo auto (nemusí to samozřejmě platit stoprocentně, ale pro účely řízení ventilátoru to postačí). Obdobně lze aktivovat ventilátor na toaletě buď po zhasnutí světla, nebo po ukončení pohybu (obojí lze vyložit tak, že tam někdo byl a právě odešel). V koupelně je možné spouštět ventilátor i na základě zvýšené vlhkosti, kdy např. po sprchování je vhodné vlhký vzduch co nejdříve vyvětrat.

V poslední době se často využívá i větrání s rekuperací (zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu). To slouží k odvětrání prostor a výměně vzduchu při současné minimalizaci tepelných ztrát. Vzduch, který je odvětráván z objektu ven předá v rekuperačním výměníku svoji tepelnou energii čerstvému vzduchu, který je naopak vháněn z venkovních prostor dovniř domu.

Napište nám


Nevíte si rady? Napište nám a my Vám rádi zdarma poradíme.

×

TOP